pirmdiena, 2012. gada 4. jūnijs

Par EPS jeb putu polistirolu

Putu polistirols jeb EPS.


EPS – lietots jau vairāk nekā 30 gadus, lielākoties iepakojumam un trieciena absorbcijai.
Sastāv no 95-98% gaisa un hydrocarbon monomer (styrene).
EPS  tiek izgatavots no naftas produktiem.

Pozitīvās īpašības – ļoti laba trieciena absorbcija, viegls un salīdzinoši izturīgs materiāls, neveido ķīmiskas vai korozīvas reakcijas.

EPS lieto pārtikas iepakošanai un uzglabāšanai - siltās pusdienas saglabā pieņemamu temperatūru līdz 30 minūtēm, dzērienu glāzītes ir ērtas un saglabā formu, transportējot olas šajā iepakojumā retāk saplīst, EPS iepakota tehnika transportā reti tiek bojāta trieciena dēļ, polistirols tiek reklamēts arī kā drošs un piemērots materiāls siltināšanai.

Interneta vidē ir dažādi viedokļi par EPS - ražotāji apgalvo, ka tas ir ārkārtīgi ekonomisks, lietošanā ērts, pārtikas produktu uzglabāšanai drošs. Savukārt pretinieki apgalvo, ka saskarē ar pārtiku šis materiāls izdala kaitīgas vielas, to nedrīkst ievietot mikroiļņu krāsnī, tas ir grūti pārstrādājams (ekonomiski tas nav diezko izdevīgi, tādēļ tiek praktizēts reti), kā arī EPS dabiski sadalās (ja sadalās) vairāk nekā 500 gadu laikā.


Veicot mācību projektu par šī iepakojuma (materiāla dažādu produktu iepakojumam) ilgtspējīgumu un racionālu lietojumu, domāju, ka uzmanība, pirmkārt, būtu jāpievērš vienreizlietojamo trauku un iepakojuma izvēlei kā tādai vispār.
Loģiski, ka mūsdienās, piemēram, olas bez specifiska iepakojuma iegādājas retais. Tomēr tālāk izvēloties starp alternatīvām, būtu svarīgi izvērtēt katras alternatīvas stiprās un vājās puses, kā arī izvēlēties videi ilgtermiņā draudzīgāko alternatīvu, ņemot vērā visu produkta dzīves ciklu.


Ja iespējams iegādāties Latvijā ražotas olas pārstrādāta papīra (kartona) iepakojumā, tad, manuprāt, tā būtu vislabākā no alternatīvām - ņemot vērā gan ekonomisko, gan vides, gan sabiedrības labuma aspektu kopumā.

You can really make music with everything...

Ilgtspējīga pieeja ir labot, lietot atkal un pārstrādāt.
http://bezatkritumiem.lv/


Starp citu, tas darbojas arī mūzikā. Pēdējos gados arvien populārāka kļūst netradicionālu skaņu semplošana, šajā gadījumā, piemēram, tiek ierakstītas skaņas, kas rodas ķīmiskajā tīrītavā - un izvedojas mūzika! Tātad pat nav nepieciešami mūzikas instrumenti - izmantojamas ir visas skaņas.

sestdiena, 2012. gada 2. jūnijs

4. no 5 - manas apņemšanās ilgtspējīgas attīstības veicināšanai

Pēdējā apņemšanās, ko aprakstīšu saistīta ar papīra lietojumu.

Mūsdienās, kā zināms, izstrādājot studiju darbus, iespējams tos ne vien izstrādāt elektroniski, bet arī tādā veidā tos iesniegt pasniedzējiem - lieki netērējot papīru un printera tinti.
Tomēr arī nav noslēpums, ka (nu vismaz vēl manai paaudzei) vieglāk lasīt tekstu un ieraudzīt kļūdas, darbu kopumā ir uz papīra un izprintētā veidā. Man personīgi domas strukturēt vislabāk izdodas, ar pildspalvu apķēpājot papīra lapas, pēdējā laika atklājums - lasīt un labot pusgatavu bakalaura darba tekstu, staigājot saulainā dienā pa dārzu (nošpikoju no kāda itāļu seniora, kas lēnām pastaigājās pa parku, lasīdams grāmatu).

Tādāļ (kā jau to "saldajos deviņdesmitajos" mācīja pamatskolā) - šādiem melnrakstiem cenšos izmantot jau vienreiz izmantotu papīru - burtnīcu pārpalikušās lapas, no vienas puses jau apdrukātu papīru.

Saprotams, ka šāds papīrs ne vienmēr ir pa rokai, tomēr lielākoties man tomēr izdodas ievērot šo principu.

Pozitīvam papīra lietojumam pēdējā laikā arī cenšos piedomāt un nepirkt "pārbalinātu" papīru, attiecīgi ar cerību, ka papīra ražošanas procesā izmantots mazāk kaitīgu ķimikāliju.

refleksija un plāna pamatojums - nodarbība VIDES ĶĪMIJA

Nodarbību veidojām ar domu, ka nepieciešams ne vien informēt, bet arī iesaistīt personīgi nozīmīgā darbībā, kas tāda vismaz potenciāli varētu saglabāties ilgtermiņā, lai tādējādi nodarībība iegūtu izglītības ilgtspējīgai attīstībai iezīmes. Lai cilvēks patiešām mainītu savu rīcību, ir jāmainās vērtībām. Nepietiek tikai ar to, ka apzināmies, ka rīkojamies ne īpaši pareizi un labi, vajadzīgs stimuls darīt savādāk.



Nodarbība, kādu to "atrādījām" lekcijā LU PPMF, paredzēta vidusskolēniem un ir projekta gatavošanas sākotnējais - plānošanas posms. Lai aktualizētu vides un ilgtspējīgas attīstības jautājumu, skolēniem tiek demonstrēta filma "Laika jautājums" un skolēni pirms tās noskatīšanās ir rosināti atzīmēt idejas, kā katrs cilvēks var vērst par labu iztirzāto situāciju.


Tālāk skolēni grupās diskutē un veido priekšlikumus projektiem kādā no apakštēmām (vai piedāvājot savu): 
1)      Ķīmija pārtikā - ilgtspējīga izvēle;
2)      Ķīmija rūpniecībā - ilgtspējīga izvēle;
3)      Atmosfēras un ūdens ķīmija - ilgtspējīga izvēle;
4)   Ārstniecības līdzekļi - ilgtspējīga izvēle.

Kā zināms, projekta metodes svarīgs aspekts ir skolēnu iniciatīva, viedoklis un personīgi nozīmīga darbība, tādēļ jau šis plānošanas posms tiek uzticēts pašiem skolēniem. Viņi paši arī, savā starpā vienojoties, izdiskutēs projektu nedēļas norisi un tālāk attiecīgi arī dalīs pienākumus, apakštēmas utt.
Skolotājs, palīdzot organizēt šo posmu, dod skolēniem aizpildīt darba lapas (skatīt šajā bloga sadaļā zem etiķeter "nodarība"), kurās izdalīti visi projekta posmi un paīdz skolēniem ņemt vērā galvenos projekta aspektus un arī jau laikus domāt par to, kā projekts tiks izvērtēts, kādi ir kvalitātes jeb īstenošanas veiksmīguma nosacījumi, kritēriji.

Šādi plānots un īstenots projekts skolēniem dos iespēju daudz dziļāk un personiskāk pārdomāt ķimikāliju lietošanas un ietekmes jautājumus, kā arī daudz vairāk attiecināt uz sevi, jo tā būs bijusi viņu pašu iniciatīva un atbildība. Skolotājs būs viņus atbalstijis un palīdzējis tikt galā ar kļūdām, nebaidīties no tām, bet gūt maksimālu mācīšanās un līdzdalības pieredzi.

darba lapa nodarbībai VIDES ĶĪMIJA


Projekta plāns

Autori

Projekta izstrādes posmi
1.    Temata un problēmas izvēle
Apvelciet izvēlēto tēmu!
1)      Ķīmija pārtikā – ilgtspējīga izvēle
2)      Ķīmija rūpniecībā – ilgtspējīga izvēle
3)      Atmosfēras un ūdens ķīmija – ilgtspējīga izvēle
4)      Ārstniecības līdzekļi  – ilgtspējīga izvēle
2.    Problēmas pamatojums

3.    Projekta mērķa izvirzīšana

4.    Projekta uzdevumi
1.
2.
3.

5.                  RĪCĪBAS ALTERNATĪVAS, jūsu izvēle

+kā notiks nepieciešamās informācijas ieguve un analīze?

·                


·                


·                
6.    stratēģiskā plānošana, Rīcības plāns
7.                   

·                
·                
·                
·                
·                

7.    Sasniedzamie projekta rezultāti

Vēlamie:


Prognozējamie:


Reālais:

Kā tiks veikta kvalitātes kontrole?
(kritēriji, pēc kuriem tiks noteikts, cik veiksmīgi projekts tiek ieviests)

Ø SWAT analīze (stiprās un vājās puses, iespējas un draudi)
Ø Mācību eksperiments
Ø Demonstrācija
Ø Darbības metode
Ø Labortorijas darbs


Nodarbība & filma "Laika jautājums" VIDES ĶĪMIJA


Nodarbības apraksts
Autors
Dace Austra Balode, Līva Goba
Tēma
Tēma VIDES ĶĪMIJA, bet skolēns var izvēlēties, piemēram:
1)      Ķimikālijas pārtikā
2)      Ķimikālijas rūpniecībā
3)      Ķimikāliju klātbūtne atmosfērā un ūdenī
4)      Ārstniecības līdzekļu sastāvs
Audzēkņu vecums
Vidusskola – 16 līdz 18 gadi

Nodarbības mērķis
Veicināt ilgtspējīgas attīstības kā personīgi nozīmīgas vērtības veidošanos skolēniem, veidojot nevienaldzīgu attieksmi un pilsonisko aktivitāti, kā arī izpratni par ekosistēmas un cilvēka saimnieciskās darbības procesiem, kas saistīti ar dažāda veida ražošanu
Nodarbības uzdevumi
  • Veicināt skolēnu izpratni un zināšanas par siltumnīcas efekta procesiem un cilvēka darbības ietekmi uz vidi, demonstrējot izglītojošu video „Laika jautājums”
  • Attīstīt pašmotivētu rīcību ekosistēmas saglabāšanai un uzlabošanai, mācīties plānot ilgtermiņa rīcību un izvēlēties līdzekļus ieviešanas izvērtēšanai
  • Veicināt spēju savstarpēji sadarboties un diskutēt, izmantojot argumentētus viedokļus, lai saskaņotu savu rīcību
Sasniedzamie rezultāti
  • Integrētu zināšanu un attieksmju kopums, kas caur projekta sagatavošanas procesu palīdz veidoties pašatklāsmei par iespējām un draudiem, ko cilvēks rada ar savu saimniecisko darbību.
  • Kā arī vērtību maiņa attiecībā uz nepieciešamību saudzēt un saglabāt ekosistēmu
  • Ieradumu maiņa attiecībā uz vides ķīmijas lietojumu pārtikā, sadzīvē, dažādu veidu preperātu lietojumā, tāpat arī uz ūdens un gaisa tīrības saglabāšanu.


Kā nodarbībā īstenota izglītība ilgtspējīgai attīstībai?

Nodarbības tēmas aktualitāte mūsdienās nosaka tās tiešo saistību ar izglītību ilgtspējīgai attīstībai, nodarbībai izvirzīti tādi mērķi un uzdevumi, kas palīdz izprast sadzīves ķīmijas ietekmi uz cilvēku un vidi. Nodarbībā plānots veidot ne tikai izpratni par cilvēku darbības ietekmi uz vidi un tās mazināšana, bet ievirze rīcībā un vērtību maiņā. Projekta plānošana un kopīga realizēšana projektu nedēļā palīdzēs veidot pozitīvus ieradumus ilgtermiņā, izvērtēt tās ķimikālijas, kas tiek lietotas ikdienā un to ietekmi gan uz sevi, gan vidi ilgtermiņā.




Nodarbības norises apraksts
1)      Filmas „Laika jautājums” kopīga skatīšanās ar uzdevumu atzīmēt savos pierakstos, kā katrs ar savu rīcību var ietekmēt situāciju
2)      Skolēni tiek sadalīti grupās pa 4 ar uzdevumu izveidot kopīgu projekta plānu par izvēlēto tēmu.
3)      Katra grupa klasei prezentē savu projekta plānu
4)      Refleksija un diskusija par katru projektu
5)      Balsošana par projektu, kurš tiks tālāk gatavots un īstenots skolas projektu nedēļā.

Izmantotie resursi
Lapiņa, L., Rudiņa, V. Projektu metode skolā : skolotāja grāmata : eksperimentāls metodisks līdzeklis. Rīga : Zvaigzne ABC, 1999. 87 lpp.